Msze Św. i nabożeństwa
w niedziele:
8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00
w dni powszednie:
7:00, 18:00
w święta nakazane:
7:00, 11:00, 18:00
Nabożeństwa:
Dodatkowe Msze święte - dojazdy:
14:00 - Bagienice Nowe (I Niedziela Miesiąca)
14:00 - Bagienice Małe (w każdą niedzielę oprócz II połowy czerwca i I połowy września)
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
od poniedziałku do soboty od 17:00 do 18:00, w niedziele od 15:00 do 16:00.
Nowenna do MB Nieustającej Pomocy:
poza nabożeństwem okresowym, w środy o 17:40.
Nabożeństwo za wstawiennictwem bł. Honorata:
16-go każdego miesiąca o godz. 18:30.
Nabożeństwo Nowenny Gietrzwałdzkiej:
27-go każdego miesiąca o godz. 17:00.
Nabożeństwo I piątkowe:
I piątek m-ca po zakończonej Mszy św. porannej i przed wieczorną.
Nabożeństwo Wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi:
I sobota m-ca po zakończonej Mszy św. porannej.
Wieczernik Królowej Pokoju:
IV sobota m-ca godz. 17:00.
Nabożeństwo fatimskie:
od maja do września 13-go każdego miesiąca godz. 20:00, w październiku o godz. 18:00.
Nabożeństwa okresowe:
Roraty w Adwencie w dni powszednie o godz. 7:00.
Gorzkie Żale w Niedziele Wielkiego Postu godz. 17:30.
Droga Krzyżowa w Piątki Wielkiego Postu godz. 7:30 i 17:30.
Nabożeństwo majowe w maju codziennie o godz. 17:30.
Nabożeństwo czerwcowe w czerwcu codziennie o godz. 17:30.
Nabożeństwo różańcowe w październiku codziennie o godz. 17:30.
Wypominki w listopadzie codziennie o godz. 17:30.
Spowiedź Św.
poniedziałek - sobota:
15 minut przed każdą Mszą św.
w niedziele:
w trakcie Mszy św.
w I piątki miesiąca:
od godz. 6:30 rano oraz od 17:30 wieczorem
w I soboty miesiąca:
od godz. 6:30 rano
Chrzest Św.
Właściwym miejscem chrztu jest parafia faktycznego zamieszkania. Istnieje możliwość chrztu poza własną parafią, ale za pisemną zgodą swojego proboszcza. Osoby, które nie mieszkają w naszej parafii dłużej niż pół roku, ale chcą, aby chrzest odbył się w naszej parafii, powinny uzyskać od swoich aktualnych duszpasterzy takie pismo. Dotyczy to również osób mieszkających za granicą.
Chrzest dziecka należy zgłosić około dwóch tygodni wcześniej w kancelarii parafialnej.
Zgłaszając się do kancelarii należy przynieść ze sobą:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka z USC
- zaświadczenie o możliwości bycia rodzicem chrzestnym (kandydaci na rodziców chrzestnych pobierają takie zaświadczenie ze swojej parafii zamieszkania)
- zgodę na chrzest z parafii zamieszkania (dotyczy osób spoza naszej parafii)
Sakrament chrztu świętego jest udzielany w każdą II i IV niedzielę miesiąca podczas Mszy świętej o godz. 12:30. Nie udzielamy chrztu świętego w soboty poza Eucharystią (możliwość chrztu po Mszy św. o godz. 7:00 i 18:00).
Na Mszę chrzcielną przynosimy świecę i białą szatę.
Warunki, jakim powinni odpowiadać rodzice chrzestni wg Kodeksu Prawa Kanonicznego
Kanon 872
Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawić do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.
Kanon 874
§ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
- Jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
- Ukończył 16 lat, chyba, że biskup diecezjalny określił inny wiek, albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
- Jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
- Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
- Nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
- Jest wolny od jakichkolwiek kar kościelnych, zgodnie z prawem wymierzonych czy deklarowanych.
Skoro kandydaci na chrzestnych winni być katolikami wyznającymi swą wiarę życiem zgodnym z nauką Kościoła, nie może dziwić fakt, że nie dopuszcza się do pełnienia tej funkcji osób żyjących w związkach niesakramentalnych, czy młodzieży, która nie uczęszcza na lekcje religii w szkole mimo, że ze względu na swój wiek i naukę w szkole średniej powinna w niej uczestniczyć.
§ 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.
Rozumiejąc doniosłe znaczenie chrzestnego w życiu osoby ochrzczonej widzimy, że jego wybór nie może być przypadkowy. Trzeba znaleźć kandydata, który dzięki swojej wierze i sposobowi życia będzie umiał dawać właściwe świadectwo umacniające osobę ochrzczoną na jej drodze wiary.
I Komunia Św.
Terminy:
- I spotkanie rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej odbędzie się 8 września 2024 roku na Mszy Świętej o godz. 12:30. Po niej spotkanie informacyjne.
Informacje:
- Do sakramentu przystępują uczniowie klas 3 lub z powodu różnych decyzji starsze dzieci.
- Formularz zgłoszeniowy możemy odebrać w kancelarii parafialnej lub w zakrystii.
Obowiązki:
- Udział w coniedzielnej Eucharystii o godz. 12:30.
- Udział w spotkaniach formacyjnych raz w miesiącu.
- Udział w nabożeństwach okresowych: październik (różaniec), adwent (roraty), wielki post (drogi krzyżowe).
Bierzmowanie
Terminy:
- Zapisy do 8 września 2024 roku. Do tego czasu proszę dostarczyć wypełnioną deklarację, którą można odebrać w zakrystii lub kancelarii parafialnej w godzinach jej otwarcia.
- Pierwsze spotkanie formacyjne dziecka wraz z rodzicami 15 września 2024 roku rozpoczynające się Mszą Święta o godz. 12:30.
Informacje:
- Zasadniczymi kandydatami do sakramentu bierzmowania są uczniowie klas 8, jednak z różnych wcześniejszych decyzji droga do sakramentu jest zawsze otwarta dla starszych uczniów.
- Zgodnie z dekretem Arcybiskupa Warmińskiego ks. dr Józefa Górzyńskiego nie przyjmujemy młodszych kandydatów.
Obowiązki kandydata:
- Udział w coniedzielnej Eucharystii.
- Udział w nabożeństwach okresowych: październik (różaniec), adwent (roraty), wielki post (drogi krzyżowe).
- Raz w miesiącu spotkanie formacyjne kandydatów przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania w każdy I piątek miesiąca. Rozpoczyna się spowiedzią, następnie Eucharystia i katecheza po Mszy Świętej.
Małżeństwo
-
Właściwym miejscem zawarcia sakramentu małżeństwa jest parafia faktycznego zamieszkania narzeczonego lub narzeczonej (Nie ma znaczenia zameldowanie ani pochodzenie, a faktyczne, aktualne zamieszkanie dłuższe niż pół roku). Istnieje możliwość zawarcia małżeństwa poza własną parafią, ale wtedy trzeba uzyskać specjalną zgodę z parafii jednej ze stron. Jeśli narzeczeni chcą zawrzeć małżeństwo w naszej parafii, ale ich dalekie zamieszkanie nie pozwala na kilkukrotne wizyty w kancelarii, wtedy przygotowują się w jednej ze swoich parafii i proszą o tzw. Licencję, pozwalającą na zawarcie małżeństwa w parafii bł Honorata Koźmińskiego w Mrągowie.
-
Termin ślubu można umówić w kancelarii parafialnej.
-
Przygotowanie do małżeństwa obejmuje kurs przedmałżeński oraz sprawy formalne w kancelarii.
-
Kurs przedmałżeński można odbyć w dowolnym miejscu. Należy wcześniej tak go zaplanować, aby zakończył się w odpowiednim czasie. Obejmuje on 10 cotygodniowych spotkań z prowadzącymi (kapłan i osoba świecka), spotkanie w Poradni Życia Rodzinnego oraz dwukrotną spowiedź – pierwsza po spisaniu protokołu, druga w tygodniu przed ślubem.
-
Narzeczeni 2-3 miesiące przed planowaną datą ślubu zgłaszają się do kancelarii w celu podpisania protokołu. Planowaną wizytę należy umówić wcześniej z księdzem. Narzeczeni na rozmowę przynoszą następujące dokumenty:
-
dowód osobisty,
-
pełny odpis aktu chrztu (dotyczy to tylko osób ochrzczonych poza naszą parafią); w chwili doręczenia dokumentu nie może być on starszy niż pół roku,
-
świadectwo bierzmowania (dotyczy to tylko tych osób, które w metryce nie mają adnotacji o bierzmowaniu),
-
dokument z USC mówiący o możliwości zawarcia małżeństwa (wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu) lub świadectwo zawartego wcześniej małżeństwa cywilnego,
-
zgodę na ślub z parafii zamieszkania jednej ze stron (dotyczy narzeczonych, spośród których nikt nie mieszka w naszej parafii),
-
w przypadku wdowców, osób po stwierdzeniu nieważności małżeństwa i osób rozwiedzionych – dokument poświadczający stan wolny (np. akt zgonu współmałżonka, itp.).
-
-
Konsekwencją spisania protokołu jest wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych w parafiach zamieszkania narzeczonych. Obowiązkiem narzeczonych spoza naszej parafii jest dostarczenie do swojej parafii prośby o wygłoszenie zapowiedzi, a potem, w odpowiednim terminie, dostarczeniu jej z powrotem do parafii ślubu w kancelarii parafialnej.
-
W tygodniu przed ślubem należy zgłosić się do kancelarii w celu uzupełnienia podpisów w księgach parafialnych. Narzeczeni przynoszą kartki z dwukrotnej spowiedzi (jeżeli narzeczeni mieszkają razem, spowiedź Święta przeddzień ślubu lub w dniu ślubu w godzinach porannych o godz. 6:30). Jeśli nie donieśli tego wcześniej – również zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach.
-
Osoby, które mieszkają poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, a chcą zawrzeć małżeństwo w naszej parafii, zgłaszają się do Polskiej Misji Katolickiej w danym kraju i za jej pośrednictwem załatwiają wszystkie formalności związane ze ślubem.
-
W naszej parafii odpowiedzialnymi osobami za śpiew w kościele jest Pan Organista (z nim należy uzgadniać przebieg śpiewu przed liturgią).
-
Dekoracja kościoła pozostaje do dyspozycji młodych po uzgodnieniu z Księdzem.
-
Prosimy, aby do robienia zdjęć i filmu w czasie ślubu wybrać osoby, które ukończyły kurs dotyczący obsługi foto-video podczas uroczystości liturgicznych. Odpowiednie zezwolenie należy przedstawić prowadzącemu księdzu przed liturgią.
-
Ponadto z troski o porządek w kościele i na terenie posesji kościelnej, będących miejscem wielu wydarzeń (w tym także innych ślubów), prosimy, aby nie używać przed kościołem confetti.
Namaszczenie chorych
"Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary niech będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone."
Namaszczenie chorych to sakrament przeznaczony dla osób poważnie chorych, nie tylko dla umierających. Nie jest on sakramentem „ostatniego namaszczenia”. Mogą go przyjąć osoby, których stan zdrowia znacznie się pogorszył lub które trwając w chorobie dawno go nie przyjmowały.
Odwiedziny chorych należy zgłaszać w kancelarii bądź zakrystii.
W naszej parafii udzielany jest sakrament namaszczenia chorych podczas Mszy świętej 11 lutego o godz. 11:00, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.
W czasie rekolekcji adwentowych i wielkopostnych również odwiedzamy chorych w domach po wcześniejszym zgłoszeniu.
W sprawie osób znajdujących się w szpitalu należy kontaktować się z księdzem kapelanem Piotrem Krzywulskim – tel. 607 330 817.
WEZWANIA DO UMIERAJĄCYCH:
89 741 30 09
ODWIEDZINY CHORYCH WCZEŚNIEJ ZGŁOSZONYCH - W PIERWSZE PIĄTKI MIESIĄCA W GODZINACH PRZEDPODŁUDNIOWYCH
Pogrzeb
-
Rodzina osoby zmarłej powinna skontaktować się z najpierw z proboszczem parafii, a następnie firmą pogrzebową celem ustalenia daty i godziny pogrzebu w naszym kościele.
-
W sprawach pogrzebu prosimy zgłaszać się na rozmowę duszpasterską bezpośrednio po Mszy św. wieczornej o godz. 18:00 w zakrystii parafialnej lub w godzinach pracy kancelarii.
-
Zwracamy się z prośbą do najbliższej rodziny o duchowe przygotowanie się do uroczystości pogrzebowej, by w trakcie Mszy św. przyjąć Pana Jezusa w intencji osoby zmarłej. Jest to najcenniejszy dar jaki możemy ofiarować najbliższym osobom, które kochamy, a Pan Bóg wezwał je do siebie. Spowiedź święta w naszej parafii odbywa się codziennie o godz. 6:45 i 17:45. (Odpowiadając na najczęściej pojawiające się pytanie: Czy żyjąc w związku niesakramentalnym, mogę przystąpić do Spowiedzi Świętej i przyjąć Pana Jezusa? Jako duszpasterze świadomi jesteśmy ogromnego pragnienia przyjęcia Pana Jezusa lecz przystąpienie do tych dwóch sakramentów jest niemożliwe). Jeżeli będzie taka potrzeba duchowa to prosimy o umówienie się na rozmowę z kapłanem celem wspólnej modlitwy i omówienia sytuacji duchowej, która ma charakter indywidualny.
-
Wszelkie przemowy, listy pożegnalne odczytują członkowie rodziny lub przedstawiciel firmy pogrzebowej przy grobie osoby zmarłej.
-
Kontakt w sprawach pogrzebowych pod numerem telefonu 89 741 30 09.